Septiņreiz nomērīti. Virslīgas komandu statistika pēdējās 7 sezonās

15.02.2016

Sekojot līdzi sporta notikumiem, vērtējot un salīdzinot ļoti noder dažāda veida statistikas uzskaites. Mūsdienās pieejami ļoti daudz dažādi mērījumi un ir cilvēki, kuri statistikai pievērš lielāku uzmanību, salīdzinot ar citiem, kuri to uzskata par „sausiem skaitļiem”. Skaitļi paši par sevi maz ko var pastāstīt, taču, ja tos iemācās lasīt kontekstā ar citiem komandu vai spēlētāju raksturojošiem lielumiem, tie var būt ļoti interesanti un noderīgi, ne tikai izdarot secinājumus par pagātni, bet arī paredzot iespējamo nākotni. Dažādi statistikas rādītāji palīdz arī salīdzināt sportista vai komandas sniegumu ilgākā laika periodā, ļaujot spriest par progresu vai regresu.

Esmu apkopojis dažus man interesējošus floorball.lv statistikas sistēmā pieejamus datus. Piedāvāju tos apskatīt un salīdzināt „Ulbroka/FS Masters” sniegumu pēdējos 7 gados, kopš komanda sākusi spēlēt vīriešu Virslīgā. Turklāt pievienoju arī citu komandu, kuras iekļuvušas šī gada play-off turnīrā, sniegumu šajos rādītājos.

Pirmajā grafikā parādīti komandas punkti regulārajā turnīrā vidēji spēlē. Iegūtie punkti ir galvenais lielums, pēc kura tiek vērtēts komandas spēks un veidots komandu rangs un tabula. Redzams, ka Ulbrokas sniegums šajā rādītājā pēdējos 3 gados ir uzlabojies un šajā sezonā sasniegts labākais rezultāts komandas vēsturē. Augstāku rezultātu šajā rādītājā, salīdzinājumā ar iepriekšējo sezonu, uzrādījušas arī Lielvārde un Valmiera, bet pārējām komandām, ieskaitot iepriekšējo gadu „smagsvarus” RTU un Lekringu, kritums. Kā redzams, ļoti blīvi rezultāti no 2. līdz 6.vietai, kas liecina par interesantu čempionātu.

Ne vienmēr gūto un zaudēto vārtu attiecība precīzi atbilst komandu izvietojumam tabulā, taču šosezon ir noticis tieši tā. Ulbroka arī šajā rādītājā sasniegusi labāku rezultātu kā jebkad iepriekš. Ja čempionāts ir augstā līmenī un mazāk ir „slaucamās” komandas, pret kurām iepriekš neprognozējami var izcīnīt uzvaras ar lielu gūto un zaudēto vārtu starpību, tad šis rādītājs var tikt lietots, lai daudzmaz precīzi paredzētu galīgo uzvarētāju vai vietu sadalījumu tabulā. Vienmēr pastāvējuši dažādi viedokļi par to vai labāk mazāk vārtus zaudēt, vai vairāk gūt. Iespējams, labākais ir zelta vidusceļš. Uzlabojums šajā rādītājā šosezon Lielvārdei, Ulbrokai, Valmierai. Rubene koeficientu saglabājusi nemainīgu, bet pārējām komandām lejupslīde.

Mani interesēja vai skaitliski vienādos sastāvos gūto un zaudēto vārtu attiecība komandām ir tāda pati, kā kopējā gūto un zaudēto vārtu attiecība. Kā redzams, lielas atšķirības šajā rangā no rezultātu tabulas ranga nav. Taču, piemēram, ja Valmiera (kaut arī viņiem nebūt nav tie sliktākie rādītāji) būtu labāk spēlējusi vairākumā/mazākumā, tā šobrīd, iespējams, atrastos 4. nevis 6.vietā un play-off sāktu ar mājas priekšrocību. Ulbroka, lai arī čempionāta laikā labā vietā tabulā turējās pateicoties lieliskai spēlei vairākumā, turnīra beigās spēja uzlabot sniegumu vienādos sastāvos un sasniegusi visu laiku labāko rādītāju šajā komponentē. Vēl progress arī Lielvārdei un Valmierai.

Kaut arī statistikas analīzē, vērtējot komandas sniegumu un tās spēku pārsvarā tiek ņemti vērā dati, spēlējot 5 pret 5, spēle nevienādos sastāvos nereti nosaka uzvarētāju. Uz šo rādītāju nevar paļauties kā uz uzvaras garantu, jo nav iespējams precīzi paredzēt cik un vai vispār komanda spēlēs vairākumā vai mazākumā, taču, ja komandai ir spēcīgs vairākums, tā ir būtiska priekšrocība. Kā redzams grafikā, Ulbroka no viduvējas vairākuma realizētājas šosezon kļuvusi par līderi Latvijas Virslīgā. Interesanti arī, ka visas play-off komandas, izņemot Rubeni un Lekringu, ir uzlabojušas savu sniegumu šajā spēles elementā, salīdzinot ar pagājušo sezonu.

Sniegums skaitliskajā mazākumā ir viens no retajiem spēles elementiem, kas Ulbrokai ir sliktā līmenī, turklāt pasliktinās jau trešo sezonu pēc kārtas. Taču šāda tendence šosezon gandrīz visām apskatītajām komandām, izņemot Rubeni un Valmieru. Vai komandas „pārāk” labi sākušas spēlēt skaitliskajā vairākumā? Iespējams.

Protams, ir vēl daudz pieejami dati, kurus pētīt, salīdzināt un vērtēt, kā arī šie dati noteikti nav absolūti precīzi, jo to uzskaite ne vienmēr sakrīt ar treneru un spēlētāju piefiksēto spēlēs. Taču tie noteikti sniedz kopēju ainu uz notiekošo un, cerams, kādam palīdzēs izdarīt secinājumus un turpināt attīstīties pareizajā virzienā.

Izmantoti dati no www.floorball.lv

Andris Pīlups

Komentārus šim rakstam nav iespējams atstāt.