Seši pavasara mirkļi Ulbrokā

25.02.2020

Ulbrokas komanda iekļuvusi Latvijas čempionāta Virslīgas izslēgšanas spēlēs! Varētu šķist – nu, kas gan tur pārsteidzošs un īpašs? Turklāt, tas notiek jau sesto sezonu pēc kārtas. Jā, atšķirībā no, piemēram, Ziemeļamerikas profesionālajām līgām, kur izslēgšanas turnīros iekļūst tikai puse no čempionāta kopējā komandu skaita, Elvi līgā Play-off iekļūst astoņas no divpadsmit. Tas, iespējams, nedaudz mazina…prestižu, godu?! Drīzāk mums notrulinājusies spēja priecāties par sasniegto. Tieši tāpat, kā ar katru gadu nokļūšana Arēnā kļūst arvien mazāk žilbinoša. Pēdējās piecas sezonas Ulbroka regulāro turnīru noslēgusi pirmajā vai otrajā pozīcijā. Regulārais turnīrs ir stabilitātes mēraukla. Dažādiem ekspertiem patīk kalkulēt, spekulēt, prognozēt čempionāta uzvarētājus jau pēc dažām spēļu kārtām, kad komandas vēl nav nospēlējušas pat pa spēlei katra ar katru. Populāras ir arī prognozes pirms čempionāts vai spēle vispār sākusies. Taču tas ir normāli, cilvēkiem patīk minēt, zīlēt kafijas biezumos, slēgt derības, spēlēt totalizatoru. Pēc 22.spēļu kārtas viss nostājas savās vietās. Bravo, Lekrings! Šī komanda pēdējos gados ir uzticīga savam rokrakstam, apzinās kā jāspēlē, lai sasniegtu rezultātu komandu tabulā, ne individuālajās ailēs. Visu cieņu, Lielvārde! Neskatoties uz paaudžu maiņas procesu, komanda joprojām ir viena no spēcīgākajām (stabilākajām) Latvijā.

Paspēlējos ar skaitļiem un papētīju, ko tie rāda pēdējo sešu gadu griezumā, kopš Ulbroka pirmoreiz iekļuva Play-off. Vispirms dažu, manuprāt, nozīmīgāko komandas snieguma datu salīdzinājums pa gadiem.

 

Uzvaras un punkti, protams, ir proporcionāli saistīti lielumi. Vienīgā atšķirība, ka grafikā pa kreisi norādīts uzvaru procents neatkarīgi no tā vai uzvara izcīnīta pamatlaikā, papildlaikā vai pēcspēles metienos. Ir teorija, ka godīgākais (arī nežēlīgākais) punktu skaitīšanas veids būtu, ja komanda par uzvaru saņem pilnu punktu bagāžu, bet zaudētājs neko. Grafikos redzams, ka Ulbrokas komanda visspēcīgākā attiecībā pret pārējiem bijusi 2016/2017 sezonā, kad regulārajā turnīrā uzvaras izcīnītas 82% spēļu. Tajā sezonā vēlāk arī tika izcīnīts pirmais Latvijas čempionu tituls. Pēc tam bijis kritums, kas minimāli, taču turpinās joprojām. Arī izcīnīto punktu grafikā redzama praktiski identiska līkne.

Ulbrokas komanda pēdējā desmitgadē ir mainījusies. Precīzāk sakot, mērķtiecīgi mainīta. Pašreizējā spēles filosofija ir uzbrūkošs florbols ar daudz metieniem un pēc iespējas vairāk gūtajiem vārtiem. Bezgalīgi ilga bumbas kontrole, uzskatot, ka tas samazina risku un palielina iespēju uzvarēt, ne pavisam neatbilst FS Masters kluba pārliecībai. Turklāt tas ir šausmīgi garlaicīgi. Vai kāds saskata līdzību ar sevi? Neapvainojaties. 😉 Metieni, metieni, metieni, vārti, vārti – lūk, ko mēs uzskatām par panākumu atslēgu! Grafikā pa kreisi redzams, kā mainījies izdarīto metienu skaits vidēji spēlē pēdējās sešās sezonās. Vai titula iegūšanai pietiek izdarīt vismaz 35 metienus vidēji spēlē? Ja vien tas būtu tik vienkārši. Ir nepieciešams gūt pēc iespējas vairāk vārtu, lai uzvarētu spēles, taču vienlaicīgi vajadzētu pacensties arī pēc iespējas mazāk zaudēt. Grafikā pa labi redzama gūto un zaudēto vārtu dinamika. Šo grafiku jēgu gan pabojā spēles ar komandām, kuras tiek sagrautas ar 10 vārtu starpību.

Visbeidzot grafiks, kurā parādīts šosezon Play-off iekļuvušo komandu izcīnīto uzvaru skaits regulārajā turnīrā pēdējās sešās sezonās. Visas komandas aizvadījušas vienādu spēļu skaitu – 133. Visvairāk uzvaru – 98 jeb 74% izcīnījusi Lielvārde, parādot labāko stabilitāti. Tai seko Ulbroka ar 94 uzvarām jeb 71% un Lekrings ar 93 jeb 70%. Ja vēl pieskaitām Rubeni, tad viss šīs sezonas TOP4 tāds pats ir arī 6 gadu griezumā, tikai nedaudz citā secībā. Daži vārti vairāk vai mazāk var izšķir spēles uzvarētāju, dažas uzvaras vairāk vai mazāk var izšķirt sezonas uzvarētāju, taču komandas sniegums 6 gadu garumā var parādīt – esi uzvarētājs vai zaudētājs. Skaļi un bravūrīgi? Nē, patiesi.

Play-off sāksies jau pavisam drīz. Izslēgšanas spēlēs nav nozīmes gūto un zaudēto vārtu attiecībai, svarīgas ir tikai uzvaras. Novēlu komandām un faniem izbaudīt šo pavasara trakumu un katram parādīt savu labāko sniegumu!

Andris Pīlups

Komentārus šim rakstam nav iespējams atstāt.